فروشگاه آپکو

بهترین سیستم‌های ضبط در سال 1402

بهترین سیستم ظبط ماشین

برای شما عاشقان موسیقی و معتقد به جملة ماندگار فروغ فرخزاد (تنها صداست که می‌ماند) و همة کسانی که قبل از بستن کمربند ایمنی، سیستم صوتی ماشین را روشن می‌کنند. در این مقاله به معرفی بهترین سیستم‌های ضبط در سال 1402 می‌پردازیم و سعی کردیم هرآنچه که نیاز دارید دربارة بهترین سیستم صوتی ماشین‌ها بدانید را جمع‌آوری کنیم و به زبان ساده بیان کنیم تا انتخاب هوشمندانه و درستی داشته باشید.

امروزه یکی از معیارهای مهم هر خودرویی سیستم‌های صوتی و پخش باکیفیت صوت است و خودروها علاوه بر رسالت‌های قدیمی خود، به  یک سالن کنسرت اختصاصی هم تبدیل می‌شوند.

ظبط فابریک یا بهترین ظبط؟ مسئله چیست؟!

قبل از گشتن به دنبال بهترین ظبط و خرید ظبط فابریک، بهتر است با سیستم صوتی در یک خودرو آشنا شویم و اجزای آن را بشناسیم تا در میان انواع و اقسام نام‌ها و برندها سردرگم نشویم.

به طور خلاصه، قسمت صوتی خودروها شامل اجزای زیر است، اینکه شما کدام را می‌خواهید به نوع خودرو و قابلیت‌های آن و بودجة شما بستگی دارد.

ظبط کنوود

موسیقی گوش‌دادن در ماشین

قسمت صوتی خودروها یا پنل صوتی ماشین شامل یک رادیوپخش، بلندگو یا باند و اجزایی مثل ساب ووفر و امپلی فایرها است که هرکدام به چند دسته تقسیم می‌شوند، برای خودروهای داخلی قابلیت‌های سیستم صوتی خودرو در مقایسه با خودروهای خارجی  محدود است و رانندگان ناچار خود اقدام به نصب و ارتقای سیستم صوتی خودرو کنند.

رادیوپخش‌ها (نام دیگر ضبط‌صوت ماشین)

رادیوپخش‌ها شامل رادیوپخش یک‌طبقه یا یک دین  (single DIN) با ارتفاع پنج‌سانتی متر که استانداردی برای همه خودروهاست و رادیوپخش دوطبقه یا دو دین که برای خودروهای جدید و شاسی‌بلند است و همراه با امکاناتی نظیر نصب تلویزیون دیجیتال، دوربین دنده‌عقب و صفحه‌نمایش لمسی و پخش فایل‌های تصویری ارائه می‌شود.

روی اتومبیل‌هایی مثل پراید، پژو 206 و سمند ضبط‌صوت‌های single DIN فقط نصب شده است.

برای تشخیص یک دین بودن یا دو دین بودن کافی است به قسمت پخش خودرو توجه کنید که اگر ارتفاعی به عرض ده‌سانتی متر داشته باشد رادیوپخش خودروی شما دو دین است

  • رادیوپخش استاندارد:  تعداد خروجی‌های آمپلی‌فایر بیشتری دارد و تنظیمات نسبتاً حرفه‌ای برای تنظیم کیفیت و میزان صدا؛ قابلیت‌ پخش فایل‌های سی دی و دو وی دی به همراه دارد.
  • رادیوپخش تاشو: ابعاد کوچکی دارند و در قسمت صفحه‌نمایش تا می‌شوند، مشابه با نمونه‌های دوطبقه یا دو دین هستند برای خودروهایی با محل پنل ضبط کوچک‌تر مناسب است؛ اما قیمت این محصولات به دلیل ساختار پیچیده‌تر، بیشتر  است.
  • رادیو فلش: یک پنل صوتی ماشین، ارزان، ساده و کارآمد که روند پخش موسیقی و فایل‌های صوتی فقط با استفاده از فلش و کابل AUX  امکان‌پذیر است و قابیلت اتصال به بلوتوث را دارد می‌توان آن را یک ضبط بلوتوث دار جمع و جور دانست.

باند یا بلندگوها

باند یا بلندگوی ماشین در چهار دستة متفاوت قرار می‌گیرند و محل نصب آن‌ها روی کیفیت نهایی پخش صوت تأثیر می‌گذارد.

باند ماشین میدرنج، کیفیت صدای بهتری را در مقایسه با انواع باند معمولی دارند و تنها نکتة منفی دربارة آنها این است که صداهای بیس پخش نمی‌کنند و باید همراه با ساب ووفر و امپلی فایر نصب شوند.

باند گرد که معمولاً روی طاقچه عقب و در‌های عقب یا جلو خودرو نصب می‌شود. بیشترین کاربرد را  برای تفکیک صدا دارد و قدرت پخش صدای بلند را ندارند معمولاً تنظیم صوتی خودرو را به‌گونه‌ای انجام می‌دهند که صرفاً صدای خواننده از این باند پخش شود و نمونة جدیدتر آن‌ها با نام باند کامپوننت در بازار شناخته می‌شوند که قدرت بسیار بالاتری دارند.

تیوتر و سوپر تیوتر، در اصل قطعات کوچکی هستند که می‌شود بر روی شیشه خودرو ها هم نصب کرد وظیفه پخش صدای زیر را برعهده دارند می‌توان آنها را به بخش‌هایی مانند ساب ووفر و باند متصل کرد تا صدای باکیفیت‌تری پخش شود.

بلندگوی خربزه‌ای یا بیضی،  از پرطرف‌دارترین باندها در بازار شناخته می‌شوند و قابلیت اتصال به تیوتر و ساب ووفر دارند تا کیفیت پخش صدای آن‌ها دوبرابر شود. آمپلی‌فایر، در حالت پیش‌فرض بر روی  سیستم پخش خودرو وجود دارند؛ وظیفة آمپلی‌فایر ارسال  صدای بالا به بلندگو و صدای پایین به ساب ووفر است. برای داشتن کیفیت صدای بهتر و باقدرت بالاتر، باید آن‌ها را به‌صورت جداگانه خریداری کنید.

اما آیا همیشه به خرید آمپلی‌فایر نیاز داریم؟ خیر، آمپلی‌فایر یک تقویت‌کننده ست بر روی کیفیت صدا تأثیر می‌گذارد، معمولاً بلندگوها با آمپلی‌فایر داخلی و گیرنده ساخته می‌شوند؛ اما  اگر صداهای بلندتری ترجیح می‌دهید و می‌خواهید از قدرت باس لذت ببرید پس بله به خرید یک امپلی فایر نیاز دارید.

ساب ووفر قطعة اخری است که پخش صداهای بیس و پایین را برعهده دارد و  همراه با امپلی فایر باید نصب شود. مقصر اصلی ریتم‌های تند و کوبشی که گاهی در خیابان می‌شنوید، همین ساب ووفر ها هستند.

ناگفته نماند که به گردوخاک و حرارت حساس هستند و فضای بیشتری اشغال می‌کنند و وقتی با امپلی فایرهای قدرتمند نصب می‌شوند عملکرد و کارایی‌شان دوبرابر می‌شود.

برای شنیدن هر نوع فایل صوتی باکیفیت و شفافیتی چون صدای زلال آب، باید سراغ یک سیستم صوتی مناسب بروید، اما فاکتور مهمی که خیلی اوقات علی‌رغم هزینه‌های سنگین خرید سیستم فراموش می‌شود، محل نصب و تنظیمات درست باندها و ترکیب‌بندی آن‌ها است که باید توسط افراد ماهری انجام شود.

در نمایندگی آپکو ما معمولاً بسته به نوع خودرو و انتظارات مشتریان سعی می‌کنیم به یک هارمونی درست از صدا و سیستم برسیم، برای نمونه بعضی از مشتریان ماشین‌باز حرفه‌ای، به صدای بلند و باکیفیت داخل کابین حساس‌اند و به دنبال بهترین کیفیت صدا می‌گردند.

برای آن‌ها ترکیب ساب ووفر، آمپلی‌فایر، سوپر تیوتر و باند میدرنج  یک ترکیب درست و ایدئال است که وقتی درست تنظیم شود و در محل مناسب قرار گیرد یک سیستم صوتی حرفه‌ای و باکیفیت را می‌سازد.

با ترکیب آمپلی‌فایر، ساب ووفر، بلندگو ماشین و رادیوپخش هم می‌توان یک سیستم صوتی حرفه‌ای ساخت؛ اما در مقایسه با مورد اول، کیفیت کمتری دارد. ترکیب باند و رادیوپخش برای افرادی مناسب است که یک سیستم صوتی ارزان و مناسب باکیفیت پخش مناسب را می‌خواهند.

ترکیب رایج دیگر، باند و امپلی فایر است که در این ترکیب به باند های باکیفیتی چون کنوود 718 نیاز دارید و یک امپلی فایر دو کانال با قدرت نسبتا پایین.

بهترین سیستم ماشین

معرفی بهترین سیستم صوتی

بهترین سیستم صوتی برای هر خودرویی، سیستمی است که قابلیت پخش صدای رسا، مجهز به اکولایزر برای کاهش حداقل نویزها و  اتصال به انواع تجهیزات جانبی الکترونیکی، بادوام و قیمت مناسب داشته باشد.

درهرصورت اگر به دنبال تجربه بهترین صدای ممکن برای گوش‌دادن به موسیقی و پادکست هستید، به خرید یک  اکولایزر فکر کنید. معمولاً بسیاری از سیستم‌های صوتی خودروها، اکولایزر دارند نمونه فابریک آن‌ها کفایت می‌کند.

توان خروجی سیستم‌های صوتی محدود است و هرچه سیستم در این زمینه قوی‌تر باشد، صوت باکیفیت و شفافیت بهتری به گوش می‌رسد و نویزهای خارجی مانند صدای اتوبان و سایر ماشین‌ها حذف می‌شود.

سیستم‌های صوتی خودروها یکی از فاکتورهای اثرگذار بر قیمت خودروهای صفر و کارکرده‌ای هستند که روزانه در بازار معامله می‌شوند. در بسیاری از آن‌ها سیستم صوتی نصب شده بر خودرو از مدل‌های پیش‌فرض کارخانه گران‌قیمت‌تر و بهتر هستند.

هرساله تجهیزات متنوع و با قابلیت‌های جذاب وارد بازار می‌شوند و اما فقط تعداد محدودی از محصولات یا برندها باگذشت زمان می‌توانند در بازار دوام بیاورند.  برند‌های شناخته شده‌ای؛ مانند سونی، پایونیر، آلپاین، جی‌وی‌سی ، کلاریون از پیش‌کسوتتان این عرصه هستند و به طبع قیمت گران‌تری نسبت به سایر برند‌ها دارند.

در این میان، برندهایی مانند کنکورد، هنزا، مارشال، سیلکس قیمت و کیفیت پائین‌تری نسبت به برند‌های نام‌آشنا دارند.

در ادامه به معرفی بهترین برندهای این عرصه می‌پردازیم تا بهتر بتوانید با ویژگی‌های هرکدام آشنا شوید و انتخاب بهتری داشته باشید.

پایونیر (Pioneer)

پایونیر یکی از پیش‌گامان صنعت ساخت سیستم صوتی برای اتومبیل از سال 1938 است، این شرکت خوش‌نام ژاپنی، در زمینه ساخت انواع قطعات صوتی و گیرنده و بلندگو فعالیت می‌کند و یک برند قابل‌اعتماد است.

علاوه‌برآن، برند شماره یک بازار تجهیزات و سیستم‌های صوتی خودرو در ایران است و با محصولاتی متنوع از انواع دستگاه‌های پخش، باند، ساب ووفر و کیفیت فوق‌العاده در کنار قیمت مناسب ارائه داده است.

سیستم صوتی که این شرکت ارائه داده است از تمام فرمت‌های رسانه‌ای پشتیبانی می‌کند، یکی از جدیدترین محصولات آن Pioneer DEX-P99RS ، قلب عاشقان موسیقی و خودرو را به تسخیر درآورد.

وقتی با آن می‌توانید بدون هیچ نویزی عالی‌ترین کیفیت ممکن را از این سیستم  بشنوید و لمس کنید انگار که صدایی که پخش می‌شود جان داشته باشد. بسیاری از کاربران آن را به ارکستر موسیقی تشبیه کرده بودند که در صندلی پشتی قرار دارد و کنترل آن به دست شماست.

Pioneer DEX-P99RS، یکی دیگر از محصولات پایونیر در سال 2019، یک دستگاه مجهز به دو بلندگوی 6.5 اینچی و یک بلندگوی 6.9 اینچی است.

علاوه‌برآن، با تک گیرنده از مدل  DIN MVH-295BT و یک تقویت‌کننده چهارکاناله با 650 واتی، واضح‌ترین صداها بدون نویز را در اختیارتان می‌گذارد و کنترل آن هر لحظه به دست شماست.

از تمامی فرمت‌های پخش مانند CD، MP3 و غیره پشتیبانی می‌کند و قابلیت پشتیانی و اتصال به تلفن همراه را چه آیفون باشد یا اندروید دارد و  می‌توانید تلفن همراه خود را شارژ کنید یا از آن برای پخش موزیک استفاده کنید.

با استفاده از ورودی AUX و USB می‌توانید به‌تمامی برنامه‌های تلفن همراه خود دسترسی داشته باشید.

Alphasonik Pioneer بلندگوهای خطی بوده و مختص به شرکت پایونیر هستند که به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که صدا را در تمام فضای داخلی خودرو پخش می‌کنند.

تنها نکته منفی سیستم‌های صوتی  پایونیر این است که  در گاهی بروز رسانی دچار مشکل شوند یا این که در هنگام تابش نور خورشید صفحه‌نمایش کم‌رنگ دیده می‌شود.

شرکت JBL

یک شرکت معتبر و خوش‌نام آمریکایی که در زمینه تولید انواع سیستم‌های صوتی و بلندگو و هر چیزی که با پخش صدا در ارتباط باشد فعالیت می‌کند. مشهورترین محصول آن ساب‌ووفرهای قدرتمندی است که در تولید صدای بیس رسا و کوبشی حرف اول را می‌زنند و بی‌رقیب هستند.

الپاین  (ALPINE)

شهرت این شرکت آمریکایی مدیون قطعات باکیفیت و بادوام تولیدی و شبیه‌سازی حالت واقعی حین رانندگی است گویی که در یک استودیو موسیقی در حال رانندگی هستید.

کنوود (kenwood)

یکی از بهترین نمونه‌های سیستم پخش صوتی اتومبیل ساخت شرکت kenwood  بوده که با دو بلندگوی 9 اینچی برای کابین راننده  و دو بلندگوی 6 اینچی برای درهای جلو خودرو سنگ تمام گذاشته است.

همچنین، مجهز به تک گیرنده DIN KDC-BT33 و یک جفت بلندگوی KFC-6965S، 9 اینچی و سیم بلندگوی ۱۶ گیگا بایتی است.

سیستم صوتی kenwood یک اکولایزر همراه با  سه باند است که بهترین صوت را ارائه می‌دهد؛ یعنی صدا سه برابر واضح‌تر به گوش می‌رسد و با آن می‌شود برای چند ساعتی لذت شنیدن موسیقی بدون نویز را تجربه کنید.

علاوه بر پشتیبانی فرمت‌های پخش مانند mp3 یا cd و به‌راحتی می‌توانید با ورودی AUX تلفن همراه خود را از طریق بلوتوث به آن وصل کنید و می‌توان به‌عنوان یک ضبط بلوتوث دار عالی روی آن حساب کنید.

صفحه‌نمایش آن برای انجام کارهایی چک‌کردن پیام‌ها و تماس‌های تلفنی، در کنار درگاه USB برای استفاده از فلش در این سیستم طراحی شده است.

تنها نکته منفی که درباره آن می‌شود گفت مشکلاتی از قبیل سیم‌کشی وجود دارد که ممکن است باعث اختلال در گزارش گیرنده شده و تیوتر را از کار بیندازد یا با اتصال بلوتوث به سیستم، ساعت از صفحه نمایشگر ناپدید شود.

بندگو ماشین

جی بی ال JBL

عمده فعالیت اصلی این شرکت، ساخت بلندگوهای حرفه‌ای برای استفاده شخصی است. این شرکت  تخصص خاصی در ساخت ساب ووفر هایی دارد که برای خانه و خودرو قابل‌استفاده هستند. یکی از نمونه‌های معروف آن، بلندگوی ساخته شده توسط این شرکت اسپیکر بلوتوث دار و قابل‌حمل Flip4 است.

آلفین ALPINE

یکی دیگر از شرکت‌های ژاپنی که سیستم‌های صوتی آن بیشتر برای خودروهای مدل‌بالایی مانند BMW و Honda استفاده می‌شود و بهترین استریوهای مربوط به خودرو مانند CDE-HD149BT Car Stereo را  تولید می‌کند.

 جی وی سی JVC

سیستم پخش‌کننده صوتی خودروی JVC  هم از دیگر برندهای مهم این عرصه است و یکی از محصولات آن، یک دستگاه تک گیرنده از نوع R370  و سه بلندگو اضافی و یک اکولایزر باکیفیت با آمپلی‌فایر داخلی است که کمترین فضا را در خودرو اشغال می‌کند.

این آمپلی‌فایر می‌تواند قدرت صدا را تا ۵۰ وات در هر سیستم و هر دو بلندگوی 6 اینچی تقویت کرده و صدا را به‌صورت یکنواخت پخش کند به همراه این بلندگوهای قدرتمند، یک نمایشگر 13 اینچی برای دسترسی بهتر قرار دارد.

اما برای دوستداران رادیو ممکن است خوشایند نباشد؛ چراکه برای پیداکردن موج FM یا AM مشکل خواهید داشت و البته بسته به  نوع خودرو پیداکردن جای مناسب برای بلندگوها برای گوش‌دادن به رادیو می‌تواند تأثیرگذار باشد.

نمایندگی آپکو

در نمایندگی آپکو، یکی از فعالیت‌های همکاران ما در زمینه سیستم‌های صوتی خودروهاست و اگر می‌خواهید سیستم صوتی خودروی خود را ارتقا دهید یا به دنبال ترکیب مناسبی هستید، می‌توانید با همکاران ما در تماس باشید تا باتوجه‌به نیاز و نوع خودروی شما بهترین سیستم صوتی را برای شما بسازند.

سیستم‌های صوتی نصب شده بر روی خودرو بر روی قیمت نهایی آن‌ها تأثیرگذار است.

اما قبل از اقدام، بهتر است به نمایندگی‌های معتبر در این زمینه مراجعه کنید، و برای انتخاب هوشمندانه‌تر به موارد زیر بیشتر توجه کنید.

  • گاهی حین پخش موسیقی بخصوص با فرمت‌های MP3 ، WMA ، WAV ، احساس می‌کنید که صدای آهنگ خفه شده است، در این حالت کافی است میزان فایل‌های صوتی را کاهش دهید؛ چراکه گاهی فشرده‌سازی بالا روی فرکانس‌های کم‌وزیاد مؤثر بوده و سبب افت کیفیت صدا می‌شود.
  • یک تقویت‌کننده خارجی باکیفیت برای افزایش کیفیت صدا روی بلندگوها بسیار مؤثر است؛ اما قبل آن از قدرت و ظرفیت بلندگو اطمینان حاصل کنید، اگر صدایی بیش از حد توان بلندگو از آن پخش شود احتمال پارگی و انفجار بلندگو بسیار زیاد است.
  • به فضا و ابعاد خودروتان توجه کنید اگر فضای خودروی که در آن از بلندگو استفاده می‌کنید خیلی کوچک یا خیلی بزرگ باشد مانع عملکرد بلندگو خواهد شد و برای شما سردرد به همراه دارد.

جمع‌بندی

در این مقاله از سایت، سعی کردیم به هر آنچه که نیاز دارید قبل از انتخاب سیستم صوتی برای خودروتان بدانید، پاسخ دهیم، شما برای اطلاعات بیشتر می‌توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

سیستم صوتی خودرو به‌طورکلی، شامل  ساب ووفر، آمپلی‌فایر، بلندگو یا باند، رادیوپخش و تیوتر و سوپر تیوتر هستند.

در این میان برای افرادی می‌خواهند سیستم صوتی حرفه‌ای داشته باشند، خرید ساب ووفر و تیوتر پیشنهاد می‌شود؛  اما داشتن بلندگو و رادیوپخش برای یک سیستم صوتی معمولی کافی است.

برای انتخاب یک سیستم صوتی، مشخص‌کردن بودجه و مشورت با افراد متخصص و نمایندگی‌های معتبر اولین قدم است و به‌تنهایی نمی‌توانید آن را انجام دهید حتما به افراد متخصص یا نمایندگی های معتبر مراجعه کنید. چرا که برای شنوایی شما نیز آسیب‌زا خواهد بود.

خودروها بخش مهمی از زندگی روزمره ی ماهستند و زمان زیادی را با آن ها می گذرانیم، یک سیستم صوتی خوب می تواند در ابتدای صبح ما را سرحال و شاداب کند و در پایان روز با موسیقی‌های آرامش‌بخش خستگی ما را کمتر کند.

وقتی که در ترافیک گیر افتاده‌اید یا قصد دارید کمی از دنیای روزمره و افکارتان فاصله بگیرید، دکمه سیستم صوتی خودرو اولین دوست شما می‌شود.

شما چه ترکیبی در خودروتان نصب‌کرده‌اید؟  از کیفیت آن راضی هستید؟ نظرات خود را با به اشتراک بگذارید تا مخاطبانمان بتوانند از تجربیان و نظرات شما استفاده کنند.

سوالات متداول

آیا یک گیرنده دو DIN بهتر است یا یک گیرنده تک DIN؟

انتخاب گیرنده بستگی به این دارد که کدام نوع برای ماشین شما مناسب‌تر است، البته فرقی هم نمی‌کند جز اینکه گیرنده‌های Double DIN دارای صفحه‌نمایش لمسی است.

اگر برای ماشین سیستم نصب کنم باید باتری با آمپر بالا نصب کنم؟

برای  سیستم صوتی حرفه‌ای و گرفتن خروجی مناسب و باکیفیت باید از باتری با ظرفیت بالاتری استفاده کنید؛ ولی در سیستم صوتی معمولی همان باتری اورجینال کافی است.

باند سونی خوبه؟

محصولات سونی بیشتر برای افرادی مناسب است که دنبال شفافیت و وضوح صدا هستند و نمی‌خواهند برای خرید آمپلی‌فایر هزینه کنند. محصولات سونی  تفکیک صدای عالی دارند و در رده قیمت خود یکی از قوی‌ترین بلندگوها محسوب می‌شوند.

اگر مخزن سوخت CNG داشته باشیم آیا می‌توان از سیستم قوی‌تری برای خودرو استفاده کرد؟

بله این امکان وجود دارد؛ اما حتماً بایستی زیر نظر یک کارشناس این کار را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *